Ekonomi

Anadolu Grubu’ndan 10 yılda 1.35 milyar dolarlık yatırım

Anadolu Grubu’nun anne hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek ve tarım sektöründe etkinlik gösteren Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte meyve şirketi Anadolu Etap’ın iki fabrikası Isparta Süleyman Demirel örgütlü endüstri Bölgesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Bu yatırımlarla birlikte Anadolu Grubun Türkiye’de 10 senede yaptığı yatırım tek milyar 350 milyon dolara ulaştı.

Türkiye’de onuncu fabrika

Anadolu Grubu, Anadolu Etap ve Coca-Cola İçecek yönetim heyeti Başkanı Tuncay Özilhan, ‘Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız’ olma vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren grubun, Isparta’da açılan iki tertemiz tesisi ile içecek ve tarım sektörlerine global ortakları ile birlikte nihayet 10 senede tek milyar 350 milyon dolar yatırdığını açıkladı. Özilhan, hali hazırda faaliyetlerini 19 ülkede sürdürdüklerini, direk ve endirekt olarak 70 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve her sene etkinlik gösterdikleri bölgelere organik olarak 500 milyon dolar değerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti. Tuncay Özilhan, “Bugün açılış merasimini gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki 10. Coca-Cola İçecek fabrikamız, nihayet 10 senede Türkiye’ye yaptığımız tek Milyar Dolarlık yatırımın Yalnızca nihayet halkası. Coca-Cola İçecek olarak, 20 senede Coca-Cola sisteminin dünyadaki en hatri sayilir büyüklükte şişeleyicilerinden tek haline geldik. Başarılı iş modelimiz ve misal uygulamalarımızla bütün yeryüzünde Coca-Cola sistemine öncülük ediyoruz” dedi.

“İstihdama katkımız sürüyor”

Anadolu Grubu olarak öncelikli hedeflerinin etkinlik gösterdikleri bütün coğrafyalarda kıymet oluşturmak olduğunu belirten Tuncay Özilhan, “Coca-Cola İçecek bizim bu manada en gurur duyduğumuz işlerimizden biri. kıymet zincirimizin tamamında çok ağırbaşlı tek ahenk gösteren ücret ve yasamsal ayak izi bırakıyoruz. Tarımdan, ambalaj sanayine, lojistikten, soğutma sanayine civarindan Bir hayli sektöre yatırım ve istihdam katkısı sağlıyoruz. Türkiye’deki 300 bin satış noktamızda bulunan 350 bin soğutucumuzun Yalnızca bakım hizmetleri amaciyla bin 500 kişiye iş fırsatı yaratıyoruz. ülkemiz genelinde ise yarattığımız direk ve endirekt istihdam tesiri 30 bin Ekonomiye kattığımız her tek Lira ile 7 TL’lik kıymet yaratıyoruz. Bizim Türkiye’nin geleceğine inancımız tam. Yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Kent: “150 bine yakın çiftçiye gelir”

Coca-Cola sistemi olarak Türkiye’nin büyüme ve gelişmesine şahitlik ettiklerini belirten The Coca-Cola Company yönetim heyeti Başkanı Muhtar kent ise “Bu süreçte ortaklarımızla ve Türkiye’nin potansiyeline var olan inancımızla yatırıma ayni ritimde devam ettik” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye 200’den çok ülkeden oluşan küresel Coca-Cola operasyonları içinde mühim tek yönetim üssü haline geldi. Bir hayli değişik sektöre girdi sağlayarak büyümenin lokomotifi olmaya ayni ritimde devam ediyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız meyve ve benzeyen tarım kaynaklı hammadde satın alımları ile 150 bine yakın çiftçiye istikbal imkanı sağlıyoruz.”

“Türkiye’den çıktık hayat şirketi olduk”

15 Temmuz’dan sonraki hafta verdikleri kararla Yalnızca tek sene içinde 110 milyon Lira yatırımla Isparta fabrikasını tamamladıklarını söyleyen Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, Türkiye’den çıkıp ortada Asya, Ortadoğu ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bin çalışanıyla etkinlik gösteren bölgedeki en hatri sayilir büyüklükte Türk yatırımlarından biri olduklarını vurguladı. Başarır: “Isparta lojistik açıdan mükemmel konumda. Türkiye’deki en ileri teknoloji ile donatılmış hatları kurduk. Türkiye’nin 81 şehrinde 300’den çok bayimiz ve 10 bin kişilik satış ordumuzla hizmet veriyoruz. Isparta fabrikamızla Akdeniz Havzasına ve İç Ege’ye hizmet vereceğiz. özellikle bu bölgelerdeki turizm potansiyelini değerlendireceğiz. Bu yatırım, Türkiye’ye inancımızın imzasıdır” dedi.

“Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte meyve şirketi”

Anadolu Grubu’nun Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale firması ortaklığında 350 milyon dolarlık yatırımla faaliyetlerini sürdüren Anadolu Etap’ın Türkiye’deki 3. Meyve suyu konsantre fabrikasının açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Tuncay Özilhan, “Bundan 7 sene önce, yeryüzünde yükselen kaliteli meyve suyu konsantresi ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda dünyadaki en modern tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz kitir meyvelerimizi ülkemiz insanı ile buluşturmak amaciyla başladığımız tek proje. Bugün, üretimimizin yüzde 50’sinden fazlasını bütün dünyaya ihraç ediyoruz. Avrupa’dan Amerika’ya ve Japonya’ya kadar, Coca-Cola sistemi de dahil olmak üzere, dünyanın Bir hayli ülkesinde geniş tek alıcı portföyüne sahibiz. Isparta’da hizmete aldığımız meyve suyu konsantre fabrikamız ile toplaminda yatırımımız 350 milyon dolara ulaştı” dedi. 2010 seneninde tek fabrika ile başladıkları faaliyetlerine bu erken üç fabrika, tek meyve paketleme tesisi ve 7 çiftliğindeki iki bin 800 çalışanıyla ayni ritimde devam ettiklerini söyleyen Anadolu Etap genel Müdürü Demir Şarman, “Bahçelerimizdeki çalışanlarımızın yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Türkiye’de mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına kreş açan evvel tarım şirketiyiz. mahalli Kalkınma ve yasamsal Sürdürülebilirlik bütün çalışmalarımızın odağında duruyor. Ülkemiz tarımının ve tarıma dayalı sanayisinin gelişiminde lider şirketlerden tek tanesi olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *