Dünya

Duterte, İnsan Hakları Komisyonu’nun bütçesini düşürdü

Değişikliğe 119 vekil destek verirken 32 vekil karşı çıktı. Meclis Başkanı Pantaleon Alvarez, komisyonun “işe yaramaz” olduğunu söyledi.

Muhalefet ise bu hamlenin, uyuşturucuya karşı savaşta izlenen politikalara kati eleştiriler getiren İnsan Hakları Komisyonu’nun şuurlu olarak cezalandırılması olduğunu savunuyor.

“SUÇLULARI savunmak İSTİYORSANIZ..”

Muhalefetin eleştirilerine tek tv programında cevap veren Meclis Başkanı Alvarez, “Suçluları savunmak istiyorsanız bütçenizi de suçlulardan alın” dedi ve ekledi: “Hükümetten öylesine kazanç almalarına karşın neden işlerini yapmadılar?”

BÜTÇE 15 MİLYON DOLARDI

Filipinler’de Rodrigo Duterte hükümet başkanı olmasının derhal peşinden başlatılan uyuşturucuya karşı harp politikasının derhal peşinden binlerce kişi hayatını yitirdi. Bu politikanın emeli ülkedeki uyuşturucu ticaretini yok etmek olsa da, silahlı çatışmalarda çok sayıda kişinin öldürülmesi beynelmilel reaksiyon çekmişti.

İnsan Hakları Komisyonu 2018 amaciyla 34 milyon dolar bütçe istek etmişti. hükümet ise başlangıçta o bütçenin yarısını ödemeyi öneri etmişti. Komisyonun 2017 bütçesi de 15 milyon dolardı.

Kongre üyesi Edcel Lagman, bu değişikliğin “Anayasayla yaratılmış ve bağımsız tek komisyon var olan İnsan Hakları Komisyonu’nun idam fermanı” olduğunu söyledi.

Yasanın şimdi de senatoda oylanması gerekiyor. ama senatoda da Duterte yanlıları çoğunlukta olduğu amaciyla yasanın buradan da geçme ihtimalinin çok olduğu belirtiliyor.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *