Spor

Fikret Orman: Beşiktaş’a karşı büyük bir kıskançlık var

Beşiktaş takimi 2017 senesi 3. alışılmış olan Divan heyeti toplantısı yapıldı. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, divan heyeti toplantısında açıklamalarda bulundu. Hayırlı tek sezon geçirmelerini dileyen Orman, “Şampiyonlar Ligi’nde tertemiz tek serüvene başlıyoruz. Çok güç günlerden geldiğimiz için. Önümüzde UEFA ile alakalı güç tek asama bizi bekliyor. Lyon müsabakasında Bir takım olaylar çıktı. UEFA düzen heyeti iki takimi de disipline derhal sevk etti. bendeniz ve hukukçu arkadaşlarım hep birlikte görüşmelere katıldık. neticeninde UEFA kaide gereği Türk seyircilerden biz sorumlu olduğumuz amaciyla iki sene içinde tek dahada bunun benzeri tek vaziyetle karşılaşırsak men cezası verdiler. Bu çok ağır tek karar kaide bunun benzeri olduğu amaciyla yapacak tek şey yok. UEFA Başkanımızla müzakere yaptım. Servet muavin da benle beraberdi. Başkana vaziyeti açıklama ettik. Avrupa’da çok Türk olup yabancı pasaportlu var. kendisinin taraftarımızı denetim etsek dahi onlara satılan bilet bizim ukdemizde değil bunu ifade ettik. UEFA Başkanı da haklı olduğumuzu ama kuralların bunun benzeri olduğunu söyledi. Ellerinden geleni disipline ileteceğini söyledi” izahını yaptı.

“Şampiyonlar Ligi’ndeki üç deplasmana da taraftar götürmeyeceğiz”
Orman, geçen sezon Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final’de oynanan Olympique Lyon mücadelesinde yaşanan olayları hatırlatarak, bu sezonda deplasmanda oynanacak var olan karşılaşmalarla alakalı konuşarak, “İlk sene finansal fair-play’den dolayı gidemedik. İkinci sene de üç Temmuzdan dolayı gidemedik. iki sene güç günlerde ugras ederken hatri sayilir büyüklükte sıkıntı yaşadık. yönetim heyeti arkadaşlarımızla şöyle tek karar aldık. üç deplasmana da taraftar götürmeyeceğiz. yönetim düzeyinde takimi temsil edeceğiz. Olabilecek rastgele tek olay bize esya edilebileceği amaciyla üç dis alan maçında tur düzenlenmeyecek. Gelmeyin efendim. Beşiktaş’a zararli olacak tek durum yaşamak istemiyoruz. Vodafone Park size açık bu üç deplasmana katılmayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“Büyük tek kıskançlık var ve oyunlar dönmekte”
Transferde mantıklı devinim edeceklerini ifade eden Orman, iyi tek tasima çagi geçirdiklerini ifade ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İyi tek tasima çagi geçirdik. Çalışmalar umarım sizleri hoşnut etmiştir. Beşiktaş’ın bütçesiyle yönetiyoruz. Mantıklı gitmek istiyoruz. Yabancı yazabildiğiniz tek sayı var. Yabancı oyuncularımız yeteri civarindan çok bunu arttırırsak yer bulamayacaklar ve huzursuzluklar olacak. Nokta atışlar yaptık. ülkemiz ligi başladı. Samsun’da oynadığımız mücadelede da bunu hep birlikte gördük hatri sayilir büyüklükte tek kıskançlık ve oyunlar dönmekte. Samsuna gelen taraftarlarina teşekkür ediyorum. Beşiktaş’a laik davrandılar. Vahim olaylar olabilirdi. Oraya gelen taraftarlarina teşekkürler. Kenetlenmemiz lazım. Her vakit tek olayla karşılaşıyoruz. Biz Beşiktaş’ı yönetirken bizi alan dışına çekmeye çalışıyorlar. tek vakit FETÖ’cü tek vakit bel altı konuşuyorlar. Birbirimize kenetlenip Beşiktaş’a yakışır şekilde efendilik içinde kalmaya halkımızı iyi temsil etmeye çalışmak istiyoruz.”

“Şenol Hoca ile aramızda hiçbir mesele olmamıştır”
Basında yazılan Şenol Güneş haberlerini yalanlayan reis Orman, şunları söyledi:
“Zor senede dahada çok birliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Basında da başladı. Şenol Hoca ile meseleler var falan. İlk vakit açıkladık. Hocalar bizde ve diğerlerinde olduğu benzeri ayrılma olasiligi var. Transferi takriben üç senedir Beşiktaş yönetim heyeti yapmaktadır. Bugüne civarindan yapılan müspet ve negatif ne varsa bizimdir. Basında devamlı Beşiktaş’ı karıştırmaya çalışıyorlar. Hocamızla aramızda Katiyen problemiz olmamıştır. Kuvvetler ayrılığı belli kimin ne yapacağı belli. Herhalde iyi götürdüğümüzü düşünüyorum oyunlara kulaklarınızı kapatın. Beşiktaş’ın kimseyle problemi yoktur. tek görevimiz sizi mutluluk dolu edebilmek. Haftada 7 vakit çalışıyoruz. bütün işimiz sizin mutluluk dolu gururlu Beşiktaşlı yapmaktır. İnşallah sizi mutluluk dolu ediyoruzdur.”

“Türkiye’de en çok sponsorluk geliri ile uğraşan kulübüz”
Fikret Orman, Beşiktaş’ı hayat markası yapacaklarını aktararak, “Beşiktaş, yukarıdan işimiz iyi yapacağız. Şımarmayacağız. Bizim Katiyen saklı gündemimiz olmadı. Her şey çok şeffaftır. saklı kapaklı tek şey yoktur. Korkacak tek şeyimiz yok. İlk günden beri 7 Babasız hakkını kimseye yedirmemek amaciyla çalışıyoruz. Beşiktaş’ı böbürlü havaya sokmaya çalışıyorlar. Biz işimizi iyi yapacağız. Herkesle yakın olacağız. Bu ülkeyi dışarıda temsil etme her yerde Beşiktaş’ın kurumunu temsille dünyaya tanıtacağız. Biz Türkiye’de en hatri sayilir büyüklükte sponsorluk geliri ile uğraşan kulübüz. İki mühim rakipten 30’a yakın dahada çok istikbal elde eder vaziyete geldik. Geldiğimiz noktada ülkemiz imkanları ile tek yere gidemiyoruz. Sırtımıza aldığımız sponsorlar ele geçirdiğimiz bütçelerin yarısını başka kulüpler elde edemiyorlar. laf sahibi olmamız amaciyla hayat sponsorları bulmamız lazım. Beşiktaş’ın takim formasi geliri senelik takriben 20 milyon Dolardır. Bu biz geldiğimizde 3.6 milyon Dolardı. Chelsea 100 milyon Pound elde ediyor. Ona sponsor var olan şirket yeryüzünde marka olabilmek amaciyla oluyor. Bizim de tek hayat takimi olmamız lazım. anne sponsorumuz Beko Beşiktaş’a ülkemiz amaciyla sponsor oluyor Barcelona’ya hayat markası olmak amaciyla sponsor oluyor. Bizim de o bütçelere çıkmak istiyoruz. Chelsea Ortaköy benzeri 300 milyon taraftarı var” diye konuştu.

“Beşiktaş, 100 Milyonun üzerinde taraftarı var olan tek camia olacak”
Beşiktaş’ın hayat takimi olma yolunda ilerlediğini belirten Fikret Orman, “Her yerde konuşulan tek takim haline geldik. İkinci ulusal takım arasında Azerbaycan’da mücadele yapacağız. İran’da uygulamak istiyoruz. Göreceksiniz ki bu stadı yapacağız demiştim. Bitiremeyecekler, kaldı benzeri şeyler söylediler. 2-3 sene içinde hep birlikte yaşayacağız. Beşiktaş, 100 milyonun üzerinde taraftarı var olan tek camia olacak. Siz bunun için inanın biz bunu yapalım. halkoyu yoklamaları yaptırıyoruz. nihayet dört senede taraftarda yüzde 5’in üzerinde büyüme kaydetmiş durumdayız. İnşallah 3-4 sene içinde her biri Beşiktaş’ın nerelere geldiğini görecek” izahını yaptı.

“Taraftarlık temsil etmektir”
Orman, Vodafone Park’ta oluşabilecek alan olaylarına karşı taraftarların birbirini denetimi elden bırakmaması gerektiğini söyleyerek, “Beşiktaş’ı tek bir yönetim heyeti temsil etmiyor. her birimiz temsil ediyoruz. Biri tek şey yaptığı vakit engel olmamız lazım. Bunlar Beşiktaş’a zarar veriyor. Yanınızda olanlarınıza Beşiktaş’ı temsil ettiğimizi unutmayalım. Taraftarlık temsil etmektir. Bu sene vefa sezonumuz. Bu seneyi öyle geçireceğiz. Hepinizin destek vermesi gerek. her vakit söylüyorum. Yalnızca 1915’teki Çanakkale Savaşı’nda 22 sporcumuz şehit olmuş. Her noktasında emeklerimiz vardı. Ahde vefası var olan camiayız” şeklinde konuştu.

“Basketbolda istikrarı sağladık”
Basketbol takımında istikrarlı tek yapı sağladıklarını belirten reis Orman, “Her sene tekrar kadro kuruluyordu. üç tasima yaptık iddialı hazırlanıyoruz. Rica ediyorum basketbola dahada çok sahip çıkalım. üç maçımızı kapalı oynayacağız. Bu mu Beşiktaş’a destek bu mu fayda? bu sebeple herkesi desteğe ve Beşiktaş’a yakışır efendilik içinde yapmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Bağırıp destekleyeceğiz ama kulübe zarar vermeyeceğiz. İçerideki maçları kendisinin seyircimizle oynasaydık şampiyon olabilirdik. Basketbolda da futbolda olduğu benzeri tek çizgiye geleceğiz” dedi.

“Amatör şubelerde zarar ediyoruz”
Amatör şubelerden zarar ettiklerini ifade eden Orman, “Beşiktaş borç yapısı var. genel kurulda şunu yapalım Beşiktaş’ın amatör şubelerinde 50 milyon Lira zarar yazıyoruz. 50 milyonu bankadan faizle alıyoruz. Yüzde 20 nema ödüyoruz. Sezon sonu 60 milyon Lira oluyor. Borç bu şekilde katlanarak gidiyor. Maçlarını kimse takip etmiyor. Kimse sponsorluk istemiyor. her biri futbol ve basketbola sponsor olmak istiyor. Bu şekilde geldiği benzeri götürürüz. Bu patlar. Biz bunun benzeri Beşiktaşlıysak 2013 de finansal yapıda neden aday olduk. Bunu aşağı çekebilmek amaciyla sizin bunu anlamanız arkamızda durmanız lazım” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş üzerinden prim uygulamak istiyorlar”
Beşiktaş’ın menfaatleri amaciyla çaba gösterdiklerini ifade eden Orman, şunları söyledi:
“Popülarite ile tek yere gelemeyiz. Beşiktaş üzerinde prim yapmaya çalışanlara aldanmayın. Biz tek işi yapıyorsak Yalnızca Beşiktaş menfaati amaciyla yapıyoruz. güç kararlar aldık. Spor bakanı olacakmışım siyasi olacakmışım benzeri söylentiler var. Benim amaciyla Beşiktaş başkanlığından dahada hatri sayilir büyüklükte tek mevki yok. bunun benzeri tek niyetim de yok tek derdimiz Beşiktaş’a hizmet etmek. Bunlara inanmayın.”

“Tüm kulüpler net borcu açıklasın”
Tüm kulüplerin net borcu açıklamasının İhtiyaç duyulan olduğuna dikkat çeken Fikret Orman, “Tüm kulüplerde net borç açıklandı. halkoyu algısı açısında rahatsızlık duyuyorum. eğer net borcu açıklarsak başka kulüplerde de, Galatasaray’da misal olarak net borç açıklama etmesi lazım. Kimseden tek şey gizlediğimiz yok ama kamuoyunu da yanlış yönlendirmeyi doğru bulmuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
 

Bora Akyol – medeni Aydın

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *