Dünya

Florida’da kasırgada 4 kişi öldü

Irma Kasırgası, Florida’da gittikçe tesirini arttırmaya ayni ritimde devam ediyor. Saatte 210 kilometre hızla ilerleyen kasırga, dört kişinin hayatını kaybetmesine yollar açtı. Yetkililer, hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Florida Valisi Rick Scott, kıyı şeridi Tampa ve St. Petersburg, Miami benzeri şehirlere de kasırganın tesirli olduğunu vurgulayarak, “Batı kıyısından çok kaygı duyuyorum. Vatandaşlarımızın hayatı bizim amaciyla çok önemli. her biçimde tedbiri aldık ve almaya ayni ritimde devam ediyoruz. Umarım can kaybı yaşamayız, perişan haberler almayız. Florida’daki her biri amaciyla dua edin” dedi. Scott, 1.4 milyondan çok evin elektriksiz kaldığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Alabama, Georgia, şimal Carolina ve Tennessee valileri ile görüşerek bilgi aldı.
Irma Kasırgası, Karayipler’deki Turks ve Caicos adalarında başlayarak, Küba’ya doğru ilerlemişti. görevliler kasırga neticesi hayatını kaybedenlerin sayısını 26 olarak açıklamıştı. Kasırganın bölgedeki İngiltere’ye ait Virjin Adaları’nı vurması neticesi 6 kişi hayatını kaybetmişti. Hollonda Saint Martin Adası’nda Irma Kasırgası hasebiyle iki kişi hayatını kaybetmiş, 34 kişi yaralanmıştı. Kasırganın Küba’dan Florida’ya doğru ilerlemesinin derhal peşinden takriben 5.6 milyon kişi bölgeden tahliye edildi.

Florida, ABD’nin gayri safi yurtiçi hasılasının takriben yüzde 5’ini oluşturan ekonomisiyle hatri sayilir büyüklükte turizm merkezi var olan üçüncü en kalabalık eyaleti konumunda bulunuyor. Kasırganın ABD’ye milyarlarca dolar zarar vermesi bekleniyor. asagi yapı ve enerji hatlarının tek bölümünün Tamamiyle çökebileceği ve ülkenin tekrar inşa etmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *