Ekonomi

İnternetten kartla alışverişe onay süreci uzatıldı

Bankacılık düzen etme ve Denetleme müessesesi (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kartların elektronik ticarette kullanılabilmesi amaciyla kart hamilinin isteginin alınması koşulu getirdiklerini, bunun amaciyla 16 Şubat’ta heyet kararı aldıklarını ve bu zamani bankalardan 17 Ağustos’a civarindan tamamlamalarını istediklerini anımsattı.

Burada önceliklerinin kart sahiplerini rastgele tek olumsuzluğa karşı korumak, dolandırılmasını engellemek ve siber saldırılara karşı da önlem almak olduğunu aktaran Akben, bu erken geldikleri noktada her ne civarindan talepler alınmış olsa da, bu işin banka bazında değişik hızlarda yürütüldüğünü gözlemlediklerini kaydetti.

ONAY SÜRECİ 31 ARALIK 2017’YE UZATILDI

Akben, bankaların değişik kanallardan müşterilerine erişmeye çalıştığını ama yaz çagi olması hasebiyle müşterilere ulaşmada birtakım güçlükler olduğunu ifade etti.

Gelinen noktada mühim sayıdaki kartlara müspet veyahut menfi cevap alınamadığını belirten Akben, “Buradaki gayemiz, kart hamillerinin korunması. e-ticaretin engellenmesi benzeri tek gayemiz olamaz. e-ticarette rastgele tek yavaşlamaya neden vermemek amaciyla hemide bankalarımızın görüşlerini ayni vakitte da gelen taleplerini aldık ve heyet olarak bu süresi 31 Aralık 2017’ye civarindan uzattık. Bu süresi tekrar takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“98 MİLYON CİVARINDA KART İNTERNET ÜZERİNDEN İŞLEM YAPIYOR”

Mehmet Ali Akben, Türkiye’nin kart açısından çok mühim tek memleket olduğunu, bütün kartlar sayıldığında 175 milyona yakın kart bulunduğunu bildirdi. Bu sayının bankaların kartlarla alakalı birimlerine ağırbaşlı tek yük yüklediğini belirten Akben, rastgele tek mağduriyet oluşmaması amaciyla süresi uzatma kararı aldıklarını söyledi. Akben, 98 milyon civarında kartın web üzerinden işlem yaptığına işaret ederek, “Bunların mühim tek bölümü bu işe ret veyahut onay vermiş. Ama Daha mühim sayılacak tek bölümünde eksiklikler var. o nedenle bu süresi uzattık.” dedi.

BDDK, şubat ayında aldığı tek kararla Türkiye’deki bütün banka ve kredi kartlarının web üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi amaciyla kart hamilinin onayının alınması koşulu getirmişti. Kart hamillerinin rastgele tek mağduriyete uğramadan taleplerinin alınabilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan altyapının kurulabilmesi ve istek toplanması emeliyle bankalara 6 aylık süre verilmişti.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *