Gündem

Limon Vatandaşın Cebini Yakıyor

Türkiye’nin limon diyarı Mersin’in Erdemli kazasinda sezonun evvel limon hasadı başlarken İstanbul’da limon ücretleri tavan yaptı. İstanbul’da kilo ile limon almak düş olurken vatandaşlar sarı altını adet adet almaya başladı. Tanesi tek Lira 50 kuruş’tan satılan limonların kilosu 10 TL’ye civarindan çıktı. Bu şekilde ayni ritimde devam ederse İstanbullular çaylarına atacakları limonu satın almakta zorluk çekecekler.

İLK HASAT YAPILDI

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, limon hasat edilen bahçeleri gezerek” “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hudutları içinde üretilen limonun hasadının yüzde 70’i Erdemlimizde gerçekleşiyor. Şu vakit erkenci dediğimiz ‘mayer’ cinsi limonun evvel hasadına başladık. Çiftçilerimize bol kazanç temenni ediyorum. Bereketli olsun diyorum.” dedi.

BÖYLE GİDERSE LİMON ALMAK düş OLACAK

Mersin tarım Odası (MZO) Başkanı Cengiz Gökçel Sozcu com.tr’ye yaptığı konuşmasında “Geçen sene Mersin de yaşanan doğal afet olayları (dolu, yağmur,sel ve benzeri ) bu sene limon fiyatlarını arttırdı. ” dedi. Limon fiyatlarının artmasındaki en hatri sayilir büyüklükte nedenin aracı dediğimiz firmalar olduğunu ifade eden Gökçel “Mmersindeki çiftçi limonun kilosunu tek Lira 30 kuruştan satıyor ama görüyorum ki limonun kilosu İstanbul da 10 TL’ye civarindan çıkmış bunun en hatri sayilir büyüklükte nedeni aracıların uyguladığı ücret politikası. Devletin bu işe el atması gerekiyor. Yoksa yurttaş bu şekilde limon yemeye ayni ritimde devam edecek. ” ifadelerini kullandı.

İÇ PİYASAYA esya YETİŞMİYOR

Yörede hemide rençperlik ayni vakitte da tüccarlık yapan Sebahattin Elal ise, ” Limon Rusya, Ukrayna ve Balkan ülkelerinin tamamına gidiyor. İç piyasaya esya yetişmiyor. Yetişmediğinden, küçük olduğundan dolayı şu vakit piyasaya limon yetiştiremiyoruz. Ama sezonun ortasına doğru rahatlarız” diye konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *