Teknoloji

STM, IDEF 2017’de Kamikaze Dronlarını Tanıtacak

Savunma sanayinin lider kurumlardan STM, Türkiye’de tek ilk var olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom dron sistemlerini IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda sergileyecek. Türk mühendisler tarafından orijinal olarak geliştirilen ürünler, sahip oldukları faik taktik nitelikleri ile asimetrik harp, terörle ugras ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Yakın vakit içinde testleri tamamlanarak üretimlerine başlanacak dronlar, isimleriyle de dikkat çekiyor! İsimlerini, öz Türkçe savunmayı hedef alan askeri ikonlardan alan ‘ALPAGU™, KARGU™’ ve ‘TOGAN™’ın 2017 içinde göreve hazır duruma gelmesi planlanıyor.

Sabit Kanatlı İlk Milli Kamikaze “ALPAGU”

Asimetrik savaş ve terörle ugras operasyonlarının en ciddi ekipmanlarından biri olmaya aday ALPAGU, eski Türkçe’de ‘tek başına düşmana saldıran yiğit’ mananını taşıyor. Otonom ya da manuel olarak kullanılabilen Alpagu’nun Togan ve Kargu’dan farkı, sabit kanatlı olması ve tek lançerden fırlatılabilmesi.
Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompapt tek yapıya sahip var olan Alpagu, bir kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır duruma getirilebiliyor. Kamikaze görevinin yanı sıra, bulgu ve gözetleme de yapabilen Alpagu’nun taşıdığı patlayıcı, sahada başka tek patlayıcıyla değiştirilebiliyor. Tamamiyle özgün olarak geliştirilen ve hakikat zamanlı görsel işleme ile derin öğrenme algoritmalarının kullanıldığı Alpagu’nun, IDEF 2017 Fuarı’nın en dikkat cazip ürünlerinden biri olması bekleniyor.

Döner Kanatlı Kamikaze “KARGU”

STM’nin duyurduğu tek diğer mahsul olan ve ‘Dağ başındaki rasat kulesi‘ ve ‘Atmaca’ anlamlarına gelen Kargu, fazla performanslı seyrüsefer ve aktif hareket eden hedeflere baz alinarak kamikaze nitelikleri ile öne çıkıyor. Gece-gündüz operasyonel faaliyetler amaciyla geliştirilen döner kanatlı Kargu, harekât sahasında fazla kısa tek sürede göreve hazır duruma getirilerek ikincil zararları minimuma indirecek şekilde duygulu vuruş yapabiliyor. Alpagu’da olduğu benzeri otonom ya da uzaktan kumanda ile kullanılabilen Kargu’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.
Lazer ara bulucu, vazife iptal, aciliyetli imha benzeri özelliklere de sahip var olan dronun, asimetrik savaş ve hudut güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

Keşif ve gözetleme amaciyla “TOGAN”

‘Doğan’ mananına gelen Togan ise fazla performanslı uçuş özelliği sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması yapıyor. Yapay zekâ algoritmalarının yoğun olarak kullanıldığı Togan, 30 kat optik yakınlaştırma özelliği ile bulgu ve gözetleme görevlerinde faik başarı sağlamak amaciyla geliştirildi. Operatöre sebep kalmaksızın uçuş görevini adina getirebilen, aktif hareket eden veya hareketsiz tehditleri otomatik olarak belirleyip sınıflandırabilen Togan gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Tek çalisan ile fazla kısa müddette göreve hazır duruma getirilebilen ve 40 dk boyunca havada kalabilen Togan’ın, sürü zekâsının önce milli örneğini teşkil etmek üzere kamikaze dronlar Kargu ve Alpagu ile beraber çoklu dron harekâtı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *